/kvkk-nedir-

Finansal Teknolojide Yeni Trendler

“Finans” ve “teknoloji” kelimelerinin kısaltmalarından türetilen FinTek’i, basit bir ifadeyle, bankacılık, sigorta ya da yatırım gibi finansla ilgili alanlarda

Finansal Hizmetlerdeki Teknolojik Yenilikler, “Finansal Teknoloji” (FinTek) Olarak Adlandırılıyor. Mobil Ödeme Alma ve Para Transferi Sistemleri FinTek Şirketlerinin Temel Uğraş Alanı.

Son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız bir sözcük FinTek. Peki ne anlama geliyor?

“Finans” ve “teknoloji” kelimelerinin kısaltmalarından türetilen FinTek’i, basit bir ifadeyle, bankacılık, sigorta ya da yatırım gibi finansla ilgili alanlarda verilen hizmetler için geliştirilen yenilikçi teknolojiler olarak açıklayabiliriz. Aslında teknoloji çok uzun yıllardır finansal hayatın içinde. Kredi kartları 1950’lere, ATM’lerin kullanımı 1960’lara kadar uzanıyor. Borsalar 1970’lerde elektronik ortama geçti. FinTek kavramının son zamanlarda bu kadar sıkça dile getirilmesinin nedeni, finansal teknolojik yeniliklerin günlük hayatta çok daha görünür hale gelmesidir. Sabah işe giderken, kahveyi banka ya da kredi kart dahi kullanmadan cep telefonundan ödeyebilmek, ya da bankaya gitmeden internet üzerinden yeni bir hesap açabilmek, bunlardan sadece birkaçı.

Ödemeler Dünyası Mobile Evriliyor

Ödeme sistemleri finansal hizmetlerin temelini oluşturuyor. Güvenilir, hızlı ve esnek ödeme seçenekleri her iş alanı için kritik önem taşıyor. İşte bu nedenle FinTek şirketleri, bugün ödeme sistemleri alanında pratik, ucuz ve güvenli teknolojiler geliştirmek için çalışıyorlar.

Bunlar arasında son dönemde kayda değer gelişmeler yaşanan alan; mobil ödeme alma sistemleridir. Mobil ödeme alma sistemleri, tüketicilere mobil cihazlarıyla alışveriş yapma ve satıcılara da mobil tahsilat imkanı sağlıyor. Şahsi telefonların, tabletlerin mobil cüzdana dönüştüğü bu sistemlerde, iki şekil ödeme yapılabiliyor; uzaktan ya da yakından. Uzaktan mobil ödeme alma sistemlerinde, ürünün ödemesini ya SMS yoluyla ya da mobil cihazınızdaki uygulama üzerinden yapıyorsunuz. Yakından mobil ödeme sistemlerinde ise, bir kredi ya da banka kartı haline dönüşen cep telefonunuzu POS makinesine yaklaştırarak, temassız ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz.

P2P ile Yeni Nesil Para Transferi

Fintek şirketleri ödemeler kadar mobil para transferleri üzerine de kafa yoruyor.

P2P İngilizce “Peer to Peer” kelimelerinden türetilen bir kısaltma. Türkçe’ye ‘Eşten Eşe Bağlantı’ olarak çevriliyor. P2P bilgisayar dilinde; birbirine “eş” iki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşımı yapılmasını sağlamak amacıyla kullanılan ağ protokolünü ifade ediyor. Yani P2P; video, resim, müzik, belge, yazılım gibi dosyaların karşılıklı paylaşıldığı bir ağ sistemidir. Bütün kaynakların bir araya toplandığı ve denetlenmediği bir ortam olduğu için her P2P kullanıcısı diğer kullanıcılarda bulunan verilere para ödemeden ulaşabiliyor.

İşte bu nedenle FinTek, P2P’yi ücretsiz para transferleri ve ödemelerde kullanmanın yollarını arıyor şimdi. Apple, P2P’yi kullanarak mesajlaşma üzerinden para transferine imkan veren Apple Pay Cash’ı geçen yıl sistemine entegre etmişti. Bu yılda, Hindistan’da Whatsapp üzerinden insanlar birbirlerine para transfer etmeye başladılar. Sesli komut sistemleri konusundaki teknolojinin gelişmesi de, P2P’yi para transferleri ve ödemeler açısından geleceğin yıldızı haline getirecek gibi görünüyor. Tabii, yakın zamanda yepyeni bir finansal teknolojik yenilikle karşılaşmazsak.