Mail Order Dezavantajları Ve KVKK Yasalarına Aykırı Altyapısı

Mail Order işlemi, ödeme yapacak kartın fiziken pos cihazı ile teması olmadan kart numarasının, son kullanım tarihinin ve cvv kodunun pos cihazı üzerinden tuşla

Mail Order Nedir?

Mail Order işlemi, ödeme yapacak kartın fiziken pos cihazı ile teması olmadan kart numarasının, son kullanım tarihinin ve cvv kodunun pos cihazı üzerinden tuşlanması yoluyla yapılan işlemdir ve normal işlem gibi süreç devam eder, pos bankası kart bankasından otorizasyon alır. 

Mail Order İle 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu İhlali

 İşlem yapılmadan önce kart hamilinden hassas kart verileri ve kimlik belgesinin işyerine gönderilmesi isteniyor.  Bu evraklar genellikle ofislerde klasör içlerinde dolaplarda saklanmaktadır. Hatta çoğu zaman birbirleriyle sık ticaret yapan ve sürekli birbirlerinin kartından işlem yapan firmalar mail order çekimi için kart numaralarını küçük kağıt parçalarına yazarak masalarında saklamaktalar. 

6698 sayılı kişisel verilerin korunması kanuna göre hassas verileri alan firma bu verilerin güvenliğinden, nerede, ne kadar süre saklandığından ve imhasından sorumludur.  Bu hususlar ayrıca mail order işlemini gerçekleştiren firmayı zor durumda bırakan ve gerekli önlemler alınmadığı zaman yüksek tutar da cezalar kesilmesine yol açan durumlardır.  

Mail Order Riskleri

 Bu bilgilere ulaşma imkânı olan ve firmadan sıkıntılı bir şekilde ayrılan veya aktif çalışan personelin art niyetli girişimleri istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Hassas kart verilerinin herhangi bir sisteme kart hamili haricinde bir kişi tarafından manuel girilmesi özellikle kredi kartı sahteciliğine davetiye çıkarmaktadır. Kart hamillerinden sözel veya yazılı olarak temin edilen hassas kart verilerinin, sisteme girişini yapan personel tarafından kötü niyetle kullanılmak üzere çalınması çok sık karşılaşılan bir durumdur. Dünyada özellikle kart verilerinin işyerlerinden çalınması ve kopyalanması sanal ortamda gerçekleşen kart sahteciliklerinin en önemli sebepleridir. Bu ve benzeri kredi kartı dolandırıcılığının önüne geçilmesi için öncelikle, hassas kart verilerinin işyerleri tarafından tutulmasının ve saklanmasının önüne geçilmesi gerekir. Bunlar yapılmadığı sürece, bu tip dolandırıcılıkların önüne geçilmesi mümkün değildir.

Risksiz Ve KVKK Kanunlarına Uygun Mail Order Alternatifi HızlıÖde!
HızlıÖde; birlikte çalıştığınız müşteri veya bayilerden kredi kartı bilgilerini almanıza ve saklamanıza gerek kalmadan gerçekleştirmek istediğiniz tahsilatlarınızı kolaylıkla ve zamanında almanızı sağlayan bir ödeme alma sistemidir. Fiziki pos, çek ya da nakit gibi geleneksel tahsilat yöntemlerini geride bırakmış, sisteminize uyarlanabilir özellikleriyle tamamen yenilikçi bir yapıya sahiptir. Zengin  ödeme seçeneklerine sahip HızlıÖde ile SMS ve e-mail göndererek 7/24 kesintisiz ödeme alabilir, tahsilatlarınızın yanı sıra müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.