Sanal Pos Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS cihazlarının internet üzerinden kullanılanlarına POS-VPOS ya da sanal pos denilir.

Mağaza alışverişlerinde kredi kartı ile ödeme yaparken kullandığımız POS (point of sale/ödeme noktası) cihazlarının internet üzerinden kullanılanlarına POS-VPOS (virtual point of sale) ya da sanal pos denilir.

Sanal POS’un mantığı;  mağazada  kredi kartınının cihaza okutulduğunda ödeme işlemi gerçekleşiyorsa,  internet üzerinden de girilen bilgilerin alıcının banka ve kredi kuruluşunda olan hesabından aldığı ürün ve hizmetin bedeli olan paranın satıcının banka hesabına geçirilmesine dayanır.

Sanal pos niçin önemli?

Herhangi bir birey veya kurumun web sitesi olma halinde ve ürün/hizmet satma amacı olduğunda sanal pos kullanılabilecek çözümlerden biridir BKM (Bankalararası Kart Merkezi)’nin son verilerine göre 2015 yılının ilk altı ayında kartlarla yapılan ödemelerin bir önceki yıla göre %15 büyümesi de, kullanıcı alışkanlığının bu yöne kaydığı gösteren ve online olarak kredi kartlarıyla tahsilat yapmanın önemini vurgulayan bir gösterge olabilir.

Sanal pos nereden alınır?

Neredeyse tüm bankaların sanal POS hizmeti bulunmaktadır. En bilinenleri Akpos (Akbank), VPOS-724 (Vakıfbank), POSNET (Yapı Kredi Bankası), Garanti Sanal POS (Garanti BBVA), Finans WebPos (Finansbank), Ziraat Sanal POS (Ziraat Bankası), TEB Sanal POS (Türkiye Ekonomi Bankası).

Sanal pos güvenli mi?

Sanal POS’un herhangi bir web sitesine entegre edilebilmesi için bankalar belli güvenlik önlemlerini zorunlu tutarlar. Bu denetimler gerçekleşmeden sanal pos kullanımına izin verilmez. Sanal pos kullanımı herhangi bir kredi kartı kullanımından daha fazla risk taşımaz. Son kullanıcı olarak dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımlarını her zaman güncel tutmak, güvenli olduğuna güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapmak ve alışveriş yaptığınız web sitelerinde SSL olduğunu kontrol etmektir.

Sanal pos fiyatları nedir?

Sanal pos fiyatları bankadan bankaya farklılık göstermektedir. En sağlıklısı bankalar ile irtibata geçmektir. Sanal pos yıllık abonelik bedelleri 600 TL ile 2000 dolar arasında değişebilmektedir.